czwarte miejsce w czytelnictwie

Wiadomość z ostatniej chwili: według badań, Polska znalazła się na czwartym miejscu w czytelnictwie spośród krajów Unii Europejskiej! Niestety, jest też druga strona medalu. Zajęliśmy czwarte miejsce… od końca. Zdajecie sobie sprawę, że kilka milionów naszych rodaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki? I to nie z braku możliwości, nie dlatego, że ich nie stać. Dlatego, że nie chcą.

Dzieliłam się już przemyśleniami dotyczącymi tego, że czasami warto „marnować czas”. Jeśli czytanie jest stratą czasu, to ja chcę ten czas tracić. Nawiążę znowu do mojego Potteromaniactwa, które sprawiło, że gro fragmentów serii znam na pamięć, dzięki przeczytaniu jej całej kilka razy, a pojedynczych części, zwłaszcza dwóch ostatnich – o wiele więcej. Otóż będąc jeszcze w gimnazjum, natrafiłam na osobę, dla której cykl ten również był ulubionym. Naszą rozmowę na boisku szkolnym podchwyciła pewna dziewczyna. Kiedy wymienialiśmy się informacjami na temat tego, ile razy przeczytaliśmy poszczególne tomy, ona otworzyła szeroko oczy. „Przeczytaliście kilka razy całego Harry’ego Pottera? Dla mnie to byłaby kara, ha ha”. Niestety, „ha ha” było pogardliwe. Mówiła poważnie.

Spróbujmy prześledzić, dlaczego właściwie nie chcemy czytać.

Choć znaczna cześć osób powiązanych ze szkolnictwem się nie zgodzi, często winne są lektury. Mam kolegę, który pierwszą powieść przeczytał będąc w gimnazjum, w trzeciej klasie. Powieść tę polecił mu przyjaciel – a był to właściwie cykl powieści, który wciągnął ich bez reszty. Powód, dla którego chłopak nie sięgał po nie wcześniej, jest bardzo prosty. Nie znosił świadomości, że ma przerzucać kilkaset kartek dlatego, że ktoś każe mu to zrobić. Bądźmy szczerzy, jaka to przyjemność? Jestem przekonana, że miałabym do czytelnictwa inny stosunek, gdyby pierwszą powieścią w moich rękach była wyjątkowo nietrafiona lektura, gdyby w dzieciństwie nie czytała mi Mama i stosunkowo szybko mnie tego nie nauczyła. Wiem, że nie da się dogodzić wszystkim. Zawsze ktoś będzie wolał Romea i Julię, a ktoś inny nie będzie w stanie przeczytać dramatu. Ale nie chodzi tylko o kanon lektur, ale także podejście do nich, zwłaszcza w najmłodszych klasach. Dzieci trzeba zachęcić. I tutaj przechodzimy do kolejnego punktu.

No tak, bo dzieci trzeba zachęcić: to apel do drogich rodziców, którzy uważają, że tablet dziecku wystarczy, a na czytanie najmłodszym do poduszki szkoda czasu. Niestety, takich nie brakuje. Czy naprawdę kilkanaście minut, poświęcone na przeżywanie wspólnych przygód – z dzieckiem i bohaterami – jest tak wielkim złem?

Kolejna sprawa – nie twierdzę, że telewizja sama w sobie jest złem. Tym bardziej filmy. Trafiają się naprawdę wybitne. Ale co nam szkodzi, po obejrzeniu takiego dzieła, sięgnąć po książkę, na której podstawie powstało? Albo jeszcze lepiej – najpierw powieść, potem film. Tu chodzi o nas samych. Drodzy widzowie, nawet nie wiecie ile straciliście, jeśli „tylko obejrzeliście” Kod da Vinci, Grę o tron czy Harry’ego Pottera.

Koniec krytyki, czas na zachętę. Jakie korzyści odniesiesz z czytania?

✿ Przyjemność. Naprawdę. Czystą przyjemność.

✿ Różnorodność. Możesz każdy sierpniowy wieczór przeznaczyć na kryminały, by pewnego razu stwierdzić, że masz ochotę na szczyptę magii. Dział fantastyka stoi przed Tobą otworem.

✿ Przyjaźnie! Losy Twojego ukochanego bohatera śledzą miliony czytelników na całym świecie. Istnieje mnóstwo sytuacji i możliwości na poznanie kogoś dzięki literaturze. Za kilkoro moich przyjaciół będę dozgonnie wdzięczna J.K.Rowling.

✿ Bogate słownictwo. Naprawdę, czytając, pewne zabiegi językowe automatycznie się zapamiętuje. Jestem pewna, że pisałabym gorzej, gdybym od dziecka nie była książkowym molem.

✿ Jak to się mówi, przeżyjesz więcej, niż jedno życie. Będziesz się zmieniać wraz z bohaterami, przeżywać ich losy.

✿ Wiedzę. Na każdy temat, w zależności od tego, na jaki tytuł masz dzisiaj ochotę.

✿ Nie tylko powieści. Biografia ulubionego aktora/piłkarza? Publikacja na temat psychologii lub kosmosu? Historia Polski? Jest wszystko i więcej – ciągle pojawia się coś nowego. W literaturze wciąż jest miejsce na oryginalność. Kto wie, może kiedyś to Ty coś stworzysz?

Na koniec kilka (naprawdę kilka, jest ich o wiele więcej!) cytatów. O książkach.

Kto czyta, żyje podwójnie.

  • Umberto Eco

Łatwiej niektórym książkę napisać, niż innym ją przeczytać.

  • Alojzy Żółkiewski

Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają.

  • Andre Maurois

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

  • chińskie przysłowie

Dzieciom, które proszą mnie o wskazówki dotyczące zostania pisarzem, zawsze daję jedną radę: czytajcie tyle, ile tylko zdołacie.

  • J.K.Rowling

Nigdy nie jest za późno, możesz zacząć od zaraz!

Albo przeczytać kolejną powieść. ✿

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “czwarte miejsce w czytelnictwie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s